Strona główna O firmie Serwis Kontakt  

 
 


Teoria o bramach
Bramy segmentowe
Bramy uchylne
Bramy boczne
Bramy przemysłowe
Bramy wjazdowe i
automaty
Szlabany
Kontrola strażników
Zegary czasu pracy
Rejestratory
Numeratory TP-20
Komputerowa
rejestracja
czasu pracy
 
 

  Teoria o bramach

Całkiem niedawno mówiono raczej "drzwi garażowe", a obecnie używa się w branży wyłącznie terminu "bramy garażowe". Kiedyś dominującą konstrukcją w garażach były drzwi rozwieralne, prawie zawsze 2- skrzydłowe, drewniane, osadzone na zawiasach w solidnej drewnianej futrynie. Teraz najczęściej stosowane w garażach są bramy garażowe segmentowe, otwierająca się do góry, czyli górna prawie zawsze panel takiej bramy jest izolowany pianką. Panel bramowy to taka kanapka: blacha+ pianka poliuretanowa+ blacha.Większość nowoczesnych bram montowana jest z tzw. automatem, czyli elektrycznym mechanizmem otwierającym, sterowanym pilotem.

Stare bramy rozwieralne, w najlepszym wykonaniu, miały jedną zaletę, nie do osiągnięcia często przez obecne produkty - były bardzo szczelne, co jest ciągle najważniejsze dla niektórych klientów. Poza tym bramy te miały same wady:
- niewygodne do użytkowania, trudne lub wręcz niemożliwe do zautomatyzowania,
- trudne lub niemożliwe do użytkowania w wielu miejscach, np. ze stromym zjazdem do garażu, z krótkim podjazdem między garażem a brama wjazdową,
- w wykonaniu drewnianym wrażliwe były na czynniki atmosferyczne - odkształcały się, opadały na zawiasach latem bądź zimą - im otwór garażowy szerszy dla takiej bramy, tym kłopoty związane z użytkowaniem bramy większe.

Coraz rzadziej klienci pytają o bramy garażowe uchylne. Maja one chyba tylko jedną zaletę- niską cenę. Poza tym- w stosunku do bram segmentowych- mają tylko wady:
- są bardzo nieszczelne, im płat bramy większy tym większe kłopoty ze szczelnością bramy, a izolowanie od wewnątrznej strony niewiele pomaga.
- przy otwieraniu wychylają się mocno na zewnątrz ( nie można więc się zapomnieć i podjechać autem pod same drzwi, bo brama się nie otworzy i można cos poobijać),
- ograniczają światło wjazdu w otworze, zwłaszcza przy tzw. montażu w otworze, co jest bardzo istotne, jeśli otwór garażowy jest wąski i dodatkowo wjazd do garażu nie na wprost , tylko po łuku.
Jeszcze można doszukać się w pewnych warunkach jednej zalety bramy uchylnej: czasem stare garaże są bardzo krótkie i nie ma możliwości zastosowania bramy segmentowej, gdyż skróciłoby to miejsce postojowe o kilkanaście centymetrów. Wtedy alternatywą jest brama uchylna.
Bramy segmentowe, ze względu na swoją konstrukcję, są zawsze montowane za otworem garażowym.

OMEGA PLUS   03-461 Warszawa   ul.Ratuszowa 5
tel./fax (022)6194265 / (022)7413771 / (022)7413772